Omawiając temat spiruliny warto poznać jej 5 najważniejszych właściwości. Spirulina jest mikroskopijną algą z gromady zielenic znaną jako bogate źródło białka. Jej nazwa wiąże się z charakterystycznym kształtem tej algi widzianym pod mikroskopem. Spirulina staje się coraz częściej stosowanym i docenianym suplementem codziennej diety.

5 najważniejszych właściwości spiruliny

Skład spiruliny

Do korzystnych właściwości przyczynia się z całą pewnością bogaty skład spiruliny.

Można w nim wyróżnić między innymi:

  • witaminy – A, K, B1, B2, B3, B6, B12, C;
  • składniki mineralne – wapń, magnez, selen, cynk, sód, potas, chrom, mangan;
  • niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe;
  • spore ilości białka oraz liczne aminokwasy;
  • fikocyjaniny i chlorofil;
  • beta-karoten.

5 najważniejszych właściwości spiruliny

Spirulina należy do tzw. superfood, czyli grupy żywności charakteryzującej się szczególnymi właściwościami prozdrowotnymi. Poniżej przedstawiono 5 niezwykle ważnych właściwości tej algi.

Wpływ na gospodarkę lipidową

Spirulina wpływa na obniżanie stężenia cholesterolu – zarówno całkowitego, jak także frakcji LDL i VLDL. Z kolei inne badanie wykazało, że spirulina może obniżać stężenie szkodliwego cholesterolu i jednocześnie podwyższać stężenie cholesterolu frakcji HDL.

Do takiego działania przyczyniają się w znacznym stopniu nienasycone kwasy tłuszczowe oraz witamina PP zawarte w spirulinie. Składniki te wywołują efekt hipolipemizujący.

W efekcie obniża się ryzyko rozwoju miażdżycy i innych chorób sercowo-naczyniowych. Ponadto dochodzi do poprawy ogólnego samopoczucia.

Wpływ na gospodarkę węglowodanową

Regularna suplementacja spiruliny powoduje obniżenie stężenia glukozy i białek glikowanych w surowicy krwi. Jedno z badań surowicy krwi wykazało, że suplementacja ta znacząco redukuje stężenie glukozy na czczo, a także hemoglobiny glikowanej będącej wskaźnikiem długotrwałej kontroli stężeń glukozy.

W rezultacie można sformułować wniosek, że przyjmowanie spiruliny może być przydatne w kontroli poziomów glikemii u osób chorych na cukrzycę insulinozależną.

Działanie przeciwnowotworowe

Zauważono, że ekstrakt ze spiruliny znacząco zmniejsza żywotność oraz proliferację komórek nowotworowych, co potwierdza jej działanie antyrakowe. Ponadto przeciwutleniacze zawarte w tej aldze neutralizują wolne rodniki, które przyczyniają się do rozwoju nie tylko nowotworów, ale także chorób układu sercowo-naczyniowego.

Wpływ na masę ciała

Na podstawie badań zauważono, że suplementacja spiruliny może przyczyniać się do redukcji masy ciała u osób otyłych – w nieznaczny, lecz istotny statystycznie sposób. Wpływ spiruliny na obniżanie masy ciała może mieć miejsce poprzez jej wpływ na skład mikroflory jelitowej w organizmie.

Jednym z działań mikroflory jest poprawa trawienia oraz wchłaniania pokarmów. Ma to znaczący wpływ na utrzymanie prawidłowej masy ciała. Należy dodać, że prawidłowa mikroflora jelitowa zależy od stosowanej na co dzień diety.

Wpływ na ciśnienie tętnicze krwi

Zaobserwowano wpływ suplementacji spiruliny na skurczowe i rozkurczowe ciśnienie tętnicze krwi, bez względu na płeć. Spirulina wpływa na ten parametr między innymi przez mechanizm działania zawartych w niej mikroelementów – głównie potasu i jego stosunku do ilości sodu.

Wiadomo jest, że odpowiednia podaż tych substancji w diecie przyczynia się w pewnym stopniu do zmniejszania ryzyka nadciśnienia tętniczego.

5 najważniejszych właściwości spiruliny

Pozostałe właściwości spiruliny

Spirulina posiada znacznie więcej korzystnych właściwości, niż te opisane powyżej, jednakże to właśnie z nich jest najbardziej znana.

Należy jednak wiedzieć, że alga dodatkowo wykazuje działanie:

  • przeciwzapalne;
  • zmniejszające zaczerwienienia skóry;
  • poprawiające stan skóry, włosów i paznokci;
  • wspomagające gojenie się ran;
  • przeciwwirusowe;
  • wspomagające usuwanie metali ciężkich z organizmu.

Dodatkowo, fikocyjaniny zawarte w spirulinie posiadają ochronny wpływ na skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Bibliografia

  1. Gumiela E., Szulińska M., Bogdański P., Wpływ suplementacji spiruliny na wybrane parametry antropometryczne i biochemiczne, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 4/2013.
  2. Gutierrez-Salmean G., Fabila-Castillo L., Chamorro-Cevallos G., Nutritional and toxicological aspects of Spirulina, Nutricion Hospitalaria Impact Factor, 1/2015.
  3. Czerwonka A., Kaławaj K., Sławińska-Bruch A., (i inni), Działanie przeciwnowotworowe ekstraktu wodnego produktu Spirulina na linię komórkową ludzkiego raka płuc, Biomed Pharmacother, 10/2018.
Polecane produkty:
Spirulina w tabletkach bioalgi
Spirulina biolagi to wysokiej jakości alga słodkowodna. Każdy etap, od hodowli aż po dostarczenie gotowego produktu jest pod ścisłą kontrolą. Dodatkowo Spirulina bioalgi została przebadana przez Główny Inspektorat Sanitarny, co potwierdza jej ...
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku bioalgi
Spirulina w proszku zawiera wysokiej jakości witaminy i minerały, a także inne, niezbędne dla organizmu składniki odżywcze. Odpowiednie i ściśle kontrolowane warunki hodowli sprawiają, że są one bardzo dobrze wchłanialne, przez co wykazują właściwości ...
Zobacz tutaj ...