Osoby dbające o zdrowie i urodę powinny wiedzieć na co działa spirulina, ponieważ alga ta charakteryzuje się wszechstronnym, korzystnym działaniem. Współcześnie zalicza się ją do grupy superfood, czyli nieprzetworzonej żywności pochodzenia naturalnego, bogatej w składniki odżywcze.

Na co działa spirulina?

Czym jest spirulina?

Spirulina należy do mikroalg z rodzaju sinic. Pod mikroskopem zauważa się z łatwością jej typowy, spiralny kształt, co stanowi źródło jej nazwy.

Spirulina rozwija się w ciepłych i zasadowych wodach, które cechują się znaczną zawartością minerałów.

Skład spiruliny

Spirulina znana jest przede wszystkim ze sporej zawartości białka, gdyż zawiera go nawet do 70%. Wśród pozostałych składników można wyróżnić:

  • witaminy – głównie B12, ale także B6, B2, B3, kwas foliowy;
  • prekursory witaminy A (karotenoidy);
  • kwasy tłuszczowe;
  • węglowodany;
  • chlorofil i fikocyjaniny;
  • substancje mineralne – m.in. potas, wapń, cynk, magnez, żelazo, mangan, fosfor, a także selen.

Szczególną uwagę należy zwrócić na chlorofil i fikocyjaniny, ponieważ to one w znacznym stopniu odpowiadają za korzystne działanie spiruliny. Chlorofil ułatwia odtruwanie organizmu, wspomaga regenerację uszkodzonych komórek wątroby, przyspiesza gojenie się ran, działa przeciwbakteryjnie oraz wspomaga przy zaburzeniach trawienia.

Z kolei fikocyjaniny są niebieskim, bioaktywnym barwnikiem, który wymiata z organizmu wolne rodniki, chroni i usprawnia komórki.

Na co działa spirulina?

Jak wspomniano wcześniej – alga ta posiada wszechstronne działanie na organizm człowieka. Oznacza to, że jej korzystne działanie będzie dotyczyć większości układów. Działanie spiruliny obejmuje między innymi:

  • obniżanie ciśnienia tętniczego krwi – zarówno skurczowego, jak i rozkurczowego, w efekcie działania zawartych w niej licznych mikroelementów (głównie potasu i jego stosunku do ilości sodu);
  • redukcję masy ciała – poprzez wpływ na skład mikroflory jelitowej w organizmie człowieka. Jej zadaniem jest bowiem poprawa trawienia oraz wchłaniania pokarmów;
  • obniżanie stężenia cholesterolu – a konkretnie obniżanie cholesterolu całkowitego oraz frakcji LDL, przy wzroście frakcji HDL. Dzieje się tak, ponieważ spirulina podwyższa stężenie lipazy lipoproteinowej, która z kolei inicjuje proces rozpadu lipoprotein;
  • obniżanie stężenia glukozy na czczo oraz glikemii poposiłkowej i hemoglobiny glikowanej;
  • działanie przeciwzapalne i immunomodulacyjne – spirulina pobudza produkcję m.in. interferonu, co sugeruje wpływ suplementacji na odpowiedź komórkową organizmu. W efekcie może zwiększyć się jego odporność na pasożyty i patogeny wewnątrzkomórkowe;
  • budowanie systemu immunologicznego od strony komórkowej i hormonalnej;
  • produkcję białych krwinek i dotlenianie czerwonych poprzez działanie fikocyjanin;
  • hamowanie wydzielania histaminy, co może chronić przed pojawieniem się reakcji alergicznych;
  • działanie antynowotworowe – poprzez niszczenie komórek rakowych.

Suplementację spiruliny można także stosować w stanach niedożywienia, ze względu na bogaty skład algi. Dostarcza ona nie tylko sporej ilości białka będącego budulcem mięśni, ale również innych składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania struktur ciała.

Wykazano, że spirulina posiada zdolność odtruwania organizmu z metali ciężkich i to w przyspieszonym tempie w stosunku do tradycyjnych medycznych metod, bez charakterystycznych dla nich efektów ubocznych.

Wpływ na urodę

Spirulina wpływa korzystnie nie tylko na utrzymanie masy ciała oraz idealnej sylwetki. Dodatkowo należy wiedzieć, że w postaci sproszkowanej może świetnie nadać się do własnoręcznego tworzenia np. kosmetyków, ponieważ poprawia kondycję skóry, włosów i paznokci.

Bibliografia

  1. Saranraj P., Spirulina Platensis – żywność na przyszłość: przegląd.
  2. Guterriez-Salmean G., Fabila-Castillo L., Chamorro-Cevallos G., Nutritional and toxicological aspects of Spirulina (Arthrospira), Nutricion Hospitalaria, 32/2015.
  3. Gumiela E., Szulińska M., Bogdański P., Wpływ suplementacji spiruliny na wybrane parametry antropometryczne i biochemiczne, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 4/2013.
Polecane produkty:
Spirulina w tabletkach bioalgi
Spirulina biolagi to wysokiej jakości alga słodkowodna. Każdy etap, od hodowli aż po dostarczenie gotowego produktu jest pod ścisłą kontrolą. Dodatkowo Spirulina bioalgi została przebadana przez Główny Inspektorat Sanitarny, co potwierdza jej ...
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku bioalgi
Spirulina w proszku zawiera wysokiej jakości witaminy i minerały, a także inne, niezbędne dla organizmu składniki odżywcze. Odpowiednie i ściśle kontrolowane warunki hodowli sprawiają, że są one bardzo dobrze wchłanialne, przez co wykazują właściwości ...
Zobacz tutaj ...