Co to jest Spirulina? Spirulina to rodzaj niebiesko-zielonej algi, która występuje naturalnie na powierzchni jezior, a także jest uprawiana przez człowieka. Innymi słowy to alga z grupy sinic, jedna z najwartościowszych roślin, jakie Matka Natura zaoferowała człowiekowi. A jak wiadomo, algi są bardzo dobrze przyswajane przez ludzki organizmu, ponieważ skład chemiczny ich plazmy komórkowej jest podobny do składu chemicznego plazmy komórkowej człowieka.

Co to jest spirulina?

Co to jest Spirulina?

Spirulina to roślina bogata w wysokiej jakości białko, przyswajalne dużo łatwiej przez organizm ludzki niż jakiekolwiek białko pochodzenia zwierzęcego. Znajdziemy w niej również witaminy, minerały i karotenoidy, a także przeciwutleniacze, które pomagają chronić komórki przed uszkodzeniem. Zawiera składniki odżywcze takie jak witaminy, w tym również kompleks witamin z grupy B, beta-karoten, mangan, cynk, miedź, żelazo, selen oraz kwas gamma-linolenowy (niezbędne kwasy tłuszczowe), kwasy nukleinowe (DNA i RNA) i chlorofil, który jest bardzo ważny dla człowieka.

Przeprowadzone badania wykazują, że Spirulina wzmacnia układ odpornościowy, pomaga chronić przed reakcjami alergicznymi, jak również posiada właściwości przeciwwirusowe i przeciwnowotworowe. Poprzez zawartość bardzo dobrze przyswajalnych, naturalnych witamin i minerałów wpływa na poprawę funkcjonowania układów w organizmie człowieka oraz odciąża ich pracę. Ciągle prowadzone są dalsze badania Spiruliny, które odkrywają coraz szersze zastosowanie tej algi.

Zobacz także: Na co działa Spirulina?

Co jeszcze warto wiedzieć o Spirulinie?

Poniżej przedstawiamy krótki film o Spirulinie i jej właściwościach, które warto poznać:

 

Spirulina najwyższej jakości ma znaczenie

Spirulina, jak każda alga, może być skażona toksycznymi substancjami zwanymi mikrocystynami. Może również pochłaniać metale ciężkie z wody, w której jest hodowana. Z tych powodów, bardzo ważne jest, aby kupować Spirulinę od zaufanego producenta i pewnego źródła dystrybucyjnego. Przy zakupie należy zwracać uwagę przede wszystkim na środowisko hodowli, certyfikaty, a także patenty producenta.

Środowisko hodowli

Wszyscy kupujący zwracają uwagę na kraj pochodzenia Spiruliny. Można powiedzieć: słusznie, jednak nie do końca. Kraje azjatyckie takie jak np. Chiny, Japonia, Tajwan, a także Indie, Hawaje czy Australia i Ameryka Południowa posiadają jedne z najlepszych środowisk do hodowli tej algi. Dlatego też nie warto od razu skreślać np. Chin.

Wszystkie suplementy, w tym również Spirulina, przed wprowadzeniem do obrotu na terenie naszego kraju przez dystrybutora czy producenta muszą być zgłoszone. Dodatkowo przedstawiany jest szczegółowy skład, który zostaje przeanalizowany przez Główny Inspektorat Sanitarny (GIS). Oczywiści, jak w każdej dziedzinie, można trafić na nieuczciwych sprzedawców, którzy nie zgłaszają sprzedawanego produktu do GIS i liczą na “szczęście” – ile uda się sprzedać tyle się sprzeda. Szczególnie teraz, gdy na polskim rynku jest takich produktów bardzo dużo. Dlatego warto kupować algi, jak również inne, naturalne suplementy diety u sprzedawców specjalizujących się w danej dziedzinie i będących długo na rynku. A co ma największe znaczenie podczas hodowli?

Najważniejsze jest pochodzenie wody wykorzystywanej do hodowli algi (niezależnie czy jest to Spirulina, Chlorella czy inny naturalny produkt). Ma ona wpływ na to jakiej jakości będzie Spirulina. Ważne jest również nasłonecznienie podczas jej wzrostu, ponieważ rośliny te wymagają stałego nasłonecznienia. Z tego też względu np. Tajwan jest bardzo odpowiednim i naturalnym środowiskiem. Nie jest tam wymagane sztuczne podgrzewanie wody, wentylacja i dodatkowe oświetlenie.

Certyfikaty

Certyfikaty, które posiada producent świadczą, że utrzymuje on najwyższe standardy. Najważniejsze z nich to certyfikat:

  • jakości ISO;
  • HACCP;
  • GMP.

Ich brak może od razu zapalić u nas czerwoną lampkę. Chcemy przecież mieć potwierdzenie od powołanych do tego instytucji, że mamy produkt bezpieczny i skuteczny w swoim działaniu.

Patenty

Patent to dodatkowy plus dla producenta. Widać wtedy, że specjalizuje się w danej dziedzinie i spędza długie lata nad badaniami, a także stale podnosi jakość swoich produktów.

Polecane produkty:
Spirulina w tabletkach bioalgi
Spirulina biolagi to wysokiej jakości alga słodkowodna. Każdy etap, od hodowli aż po dostarczenie gotowego produktu jest pod ścisłą kontrolą. Dodatkowo Spirulina bioalgi została przebadana przez Główny Inspektorat Sanitarny, co potwierdza jej ...
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku bioalgi
Spirulina w proszku zawiera wysokiej jakości witaminy i minerały, a także inne, niezbędne dla organizmu składniki odżywcze. Odpowiednie i ściśle kontrolowane warunki hodowli sprawiają, że są one bardzo dobrze wchłanialne, przez co wykazują właściwości ...
Zobacz tutaj ...