Spirulina to alga z wieloma korzyściami odżywczymi i zdrowotnymi. Jednak przyjrzyjmy się też skutkom ubocznym spiruliny. W zasadzie korzyści zdrowotne spiruliny nie powinny ignorować osoby, które nigdy nie miały okazji spróbować tego produktu. Chcemy upewnić się, że możemy poinformować o korzyściach zdrowotnych różnych produktów, ale także o skutkach ubocznych, abyśmy podczas przyjmowania mieli tego świadomość. Jest to rzadko spotykane na innych stronach o zdrowiu, czy suplementach, ale na naszym blogu chcemy wiedzieć wszystko o tym, co przyjmujemy i jakie wywołuje to reakcje w naszym organizmie.

Spirulina skutki uboczne

Wartości odżywcze spiruliny

Spirulina zawiera różne witaminy, aminokwasy, minerały i ponad sto innych składników odżywczych. Każdy z tych składników jest cenny dla zdrowia, dlatego spirulina jest zalecanym dodatkiem do żywności. Przyjmowanie jej wpływa pozytywnie na ogólną kondycję organizmu dzięki dostarczaniu niezbędnych dla niego składników odżywczych.

Pomimo znajomości korzyści zdrowotnych spiruliny ważne jest, aby wiedzieć również o możliwych powikłaniach przyjmowania tej algi. Podstawowym celem jest upewnienie się, że mamy pełne informacje na temat zażywanych produktów i czego możemy się po nich spodziewać. Może to też pomóc osobom, które nie są do końca zdecydowane na zakup spiruliny. Chcemy zapewnić pełne informacje, aby można było cieszyć się ze zdrowego życia i korzystać w pełni z możliwości jakie daje nam spirulina.

Skutki uboczne spruliny

Jeżeli zażywasz Spirulinę dla zdrowia, dobrze jest też mieć świadomość niektórych zagrożeń z jej przyjmowania. Poniżej znajdują się przykłady skutków ubocznych spiruliny:

 • zwiększone zapotrzebowanie organizmu na wodę podczas przyjmowania spiruliny, może objawiać się pragnieniem i zaparciami;
 • drobne swędzenie skóry może być efektem oczyszczania się organizmu z toksyn;
 • przy nieprzestrzeganiu zalecanego dawkowania i przyjmowaniu spiruliny w zdecydowanie zbyt dużych ilościach na raz, można doświadczyć bólów brzucha i innych pokrewnych podrażnień żołądka;
 • przy znacznym przekroczeniu dawkowania mogą pojawić się nudności i zawroty głowy;
 • gorączka i zaburzenia snu mogą pojawić się ze względu na zawartość około 70 białek w spirulinie. Podczas ich rozpadu w organizmie wydziela się więcej ciepła powodującego podniesienie temperatury ciała;
 • zaburzone funkcjonowanie wątroby i nerek może pojawić się przy znacznym przedawkowaniu spiruliny;
 • niektórzy ludzie mogą doświadczyć nieznacznego przyrostu masy ciała, co wiąże się ze zwiększonym uwodnieniem komórek. Przekłada się to jednak np. na zdrowszą i bardziej elastyczną skórę;
 • osoby z mniejszą ilością krwinek mogą cierpieć na częstsze krwawienia z nosa;
 • przed zakupem spiruliny warto upewnić się co do źródła produktu, ze względu na możliwe zanieczyszczenie algi metalami ciężkimi takimi jak ołów, kadm czy rtęć. Zdecydowanie obniża to jakość spiruliny i powoduje skutki uboczne. Warto sprawdzić czy produkt został poddany badaniom na zanieczyszczenia, a także czy posiada certyfikaty jakości. Ten problem dotyczy nie tylko algi spirulina, ale również innych naturalnych suplementów diety.

Spirulina skutki uboczne

Spirulina opinie

Wiele osób przed kupnem danego produktu, chce poznać opinie o nim. Opinii o spirulinie jest bardzo dużo. Najwartościowsze są te, pochodzące od osób, które wypróbowały ją na sobie. Są to zarówno osoby młode, dbające o swoje zdrowie, jak również starsze, które chcą rozwiązać problemy pojawiające się wraz z wiekiem.

Spirulinę zaleca się osobom, którym zależy szczególnie na:

 • zredukowaniu masy ciała i uregulowaniu metabolizmu organizmu;
 • regulacji nadciśnienia i niedociśnienia.

Spirulina także:

 • zapobiega utracie białych ciałek krwi (leukocytów), szczególnie po leczeniu chemio i radioterapią;
 • wspiera regenerację wątroby oraz zmniejsza bóle i opuchliznę jamy brzusznej, poprawiając dodatkowo gospodarkę enzymów przy niewydolności trzustki;
 • reguluje poziom glukozy we krwi (przy cukrzycy);
 • pokrywa warstwą ochronną podrażnione ścianki żołądka (podczas wrzodów);
 • korzystnie wpływa na zwiększenie liczby czerwonych krwinek;
 • stymuluje usuwanie z organizmu groźnych dla człowieka stężeń rtęci, ołowiu i kadmu.

Czy Spirulina oczyszcza organizm?

W dzisiejszych czasach od młodych lat staramy się dbać o siebie, jednak nie zawsze jesteśmy zadowoleni z osiąganych efektów. Wpływ na to mają szczególnie niekorzystne warunki z jakimi codziennie spotyka się nasz organizm. Mowa tu o zanieczyszczeniach powietrza, chemii dodawanej do produktów spożywczych, a także sztucznie hodowanych owocach, które tylko wyglądają ładnie, jednak pozbawione są dużej ilości witamin i innych wartości odżywczych.

Z wiekiem problemy ze zdrowiem mogą się nawarstwiać. Jest także dużo opinii od osób, które wypróbowały spirulinę pod kątem oczyszczenia organizmu. Niweluje ona różnego rodzaju wypryski, trądzik czy inne problemy ze skórą, o czym warto przekonać się samemu.

Jednak dbanie o zdrowie to nie tylko suplementy, ale również zwracanie uwagi na pożywienie oraz aktywność fizyczną, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Oczywiście można dodatkowo sięgnąć po spirulinę, która pomoże uzupełnić braki witamin i innych niezbędnych substancji odżywczych.

Podsumowując

Generalnie, skutki uboczne spiruliny występują u osób uczulonych na jej składniki, a także przez nadmierne spożycie tej algi, które znacząco przekracza zalecane dawkowanie. Nie stwierdzono jednak przypadków przedawkowania spiruliny. Jednym z podstawowych i najlepszych przeliczników jej dawkowania jest przyjmowanie 1 tabletki spiruliny na 10 kg masy ciała. Jeżeli występują wątpliwości co do dawkowania, to zaleca się kontakt z lekarzem, który ustali ilość dziennego przyjmowania.

Dodatkowo może on udzielić rady, w jakiej formie lepiej w danym przypadku przyjmować Spirulinę – w formie proszku, czy tabletki.

Zobacz również: Spirulina tabletki czy w proszku?

Jednak większość skutków ubocznych spiruliny to w rzeczywistości objawy jej pozytywnego oddziaływania oczyszczającego organizm, a także uzupełniającego niedobory składników odżywczych.

Polecane produkty:
Spirulina w tabletkach bioalgi
Spirulina biolagi to wysokiej jakości alga słodkowodna. Każdy etap, od hodowli aż po dostarczenie gotowego produktu jest pod ścisłą kontrolą. Dodatkowo Spirulina bioalgi została przebadana przez Główny Inspektorat Sanitarny, co potwierdza jej ...
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku bioalgi
Spirulina w proszku zawiera wysokiej jakości witaminy i minerały, a także inne, niezbędne dla organizmu składniki odżywcze. Odpowiednie i ściśle kontrolowane warunki hodowli sprawiają, że są one bardzo dobrze wchłanialne, przez co wykazują właściwości ...
Zobacz tutaj ...