Rzodkiewka, choć mała i niepozorna, stanowi częsty dodatków do wielu potraw. Mimo że dostępna jest przez cały rok, szczególnie warto spożywać ją w sezonie wiosenno-letnim. Co kryje w sobie rzodkiewka oraz jak oddziałuje na nasz organizm? Przyjrzyjmy się jej bliżej.

Rzodkiewka - królowa wśród nowalijek

Popularna rzodkiewka należy do krewnych warzyw takich jak brukselka, brokuł czy kalafior. Obecnie występuje ich wiele odmian. Różnią się one od siebie wielkością, kształtem, barwą, a nawet smakiem. Możemy wybierać między rzodkiewką czerwoną, białą i mało znaną rzodkiewką czarną. Rzodkiewka jest warzywem łatwym w uprawie, z tego względu można hodować ją nawet w warunkach domowych.

Rzodkiewka – właściwości

Rzodkiewka to źródło wielu minerałów takich jak m.in. potas, magnez, wapń, siarka, cynk, miedź i żelazo. Zawiera również witaminę C i oraz witaminy z grupy B. Ponadto w rzodkiewce możemy znaleźć kwas foliowy, retinol i niacynę.

  • Poprawia metabolizm organizmu

Przede wszystkim rzodkiewka jest warzywem niskokalorycznym więc częste jej spożywanie na pewno nie zaszkodzi naszej wadze, w sezonie wiosenno-letnim warto włączać ją do codziennego menu, ponieważ jej składniki tj. potas przyspiesza metabolizowanie tłuszczy i węglowodanów. Na proces przyspieszenia metabolizmu wpływa także zawarty w rzodkiewce błonnik, którego zadaniem jest usprawnienie pracy jelit.

  • Oczyszcza organizm

Z racji tego, że rzodkiewka działa moczopędnie wspomaga przez to pracę nerek, wątroby oraz jelit przez co łatwiej usuwane są z organizmu zbędne produkty przemiany materii.

  • Działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie

Takie właściwości rzodkiewka zawdzięcza siarce oaz olejkowi gorczycowemu. Oba te składniki pomagają w leczeniu przeziębień oraz innych infekcji np. zapalenia zatok.

  • Wspomaga układ pokarmowy

Spożywanie rzodkiewki stymuluje wydzielanie żółci, zwiększając tym samym efektywność pracy wątroby. Siarka działa destrukcyjnie na bakterie znajdujące się w układzie pokarmowym, z kolei olejek gorczycowy chroni przed pojawieniem się problemów trawiennych.

  • Wzmacnia włosy, skórę i paznokcie

Obecność siarka oraz potasu bardzo korzystnie wpływa na stan naszej skóry, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia ze skórą trądzikową czy problematyczną. Kondycja włosów i paznokci również zostaje poprawiona, ponieważ regularne spożywanie rzodkiewki zapobiega ich wypadaniu oraz zmniejsza przetłuszczanie się.

Rzodkiewka – jak prawidłowo kupować?

Rzodkiewka tak jak pomidor należy do grupy warzyw zwanych nowalijkami, a więc takich, które po raz pierwszy ukazują się w sezonie wiosenno-letnim. Mimo, że kupujemy je w czasie kiedy ich występowanie jest naturalnym zjawiskiem, powinniśmy uważać.

Pamiętajmy o dokładnym sprawdzaniu rzodkiewki, którą chcemy kupić. Szczególną uwagę należy zwrócić na korzeń oraz jej liście. Powinny być jednakowego koloru – zielonego, bez żadnych żółtych przebarwień. Zmiany te mogą świadczyć o obecności toksycznych związków dla organizmu tzw. azotanów.  Należy obejrzeć również każdą główkę rzodkiewki, która powinna być twarda i gładka w dotyku.

Polecane produkty:
Spirulina w tabletkach bioalgi
Spirulina biolagi to wysokiej jakości alga słodkowodna. Każdy etap, od hodowli aż po dostarczenie gotowego produktu jest pod ścisłą kontrolą. Dodatkowo Spirulina bioalgi została przebadana przez Główny Inspektorat Sanitarny, co potwierdza jej ...
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku bioalgi
Spirulina w proszku zawiera wysokiej jakości witaminy i minerały, a także inne, niezbędne dla organizmu składniki odżywcze. Odpowiednie i ściśle kontrolowane warunki hodowli sprawiają, że są one bardzo dobrze wchłanialne, przez co wykazują właściwości ...
Zobacz tutaj ...