Marchewka należy do grupy najbardziej znanych i lubianych warzyw. Jest niskokaloryczna, słodka w smaku i zawsze atrakcyjnie prezentuje się na talerzu. Jednak jakie właściwości wykazuje oraz jak wpływa na naszą urodę. Przyjrzyjmy się jej bliżej.

Marchewka - wzmacnia organizm i dodaje urody

Marchewka to warzywo o intensywnym żółtopomarańczowym zabarwieniu. Możemy spotkać ją w wielu daniach jako jeden z głównych składników. Najczęściej jest to w postaci surówek. Posiada słodki, przyjemny smak. Obecnie występuje około 60 odmian marchewki, jednak najbardziej popularna jest karotka i amsterdamka.

Marchewka – właściwości

Marchewka to przede wszystkim źródło witaminy A w postaci beta karotenu i innych karotenoidów. Ponadto zawiera także witaminę C, K, niacynę, witaminy z grupy B oraz sole mineralne takie jak magnez, fosfor, potas, miedź i mangan. To właśnie dzięki tym składnikom marchewka wykazuje szereg cennych właściwości.

Częste spożywanie marchewki poprzez zawartość błonnika reguluje procesy trawienne oraz niweluje wzdęcia. Warzywo to bardzo korzystnie wpływa także na naszą urodę. Dzięki zawartości beta-karotenu łagodnie wygładza zmarszczki oraz nadaje efekt delikatnego opalenia skóry. Włączanie marchewki do swojej diety korzystnie oddziałuje na nasz wzrok. Wszystko to również dzięki obecności beta-karotenu, który hamuje rozwój zwyrodnienia plamki żółtej w gałce oka, chroni przed zapaleniem spojówek oraz wysychaniem błony śluzowej oka. Obecny w marchewce beta-karoten jest też silnym przeciwutleniaczem z czego wynikają jej właściwości antynowotworowe. Może więc obniżać ryzyko pojawienia się nowotworów takich jak rak krtani czy rak jelita grubego.

Z kolei zawartości pektyn w tym warzywie reguluje poziom cholesterolu we krwi, a  co za tym idzie przeciwdziała miażdżycy. Dzięki zawartości witaminy C, marchewka wzmacnia odporność organizmu.

Marchewka – zastosowanie

Marchewka w kuchni.

Marchewka stanowi bardzo smaczny dodatek do dań głównych m.in. w postaci surówek. Wykorzystywana jest także w wielu przepisach zup oraz sałatek. Może także stanowić element dekoracyjny wielu potraw. Z marchewki można wykonywać desery np. w postaci ciast (ciasto marchewkowe) lub lodów oraz zdrowe koktajle i soki warzywne.

Najlepiej jednak marchewkę spożywać na surowo. Zachowuje wówczas wszystkie swoje cenne właściwości. Warto jednak pamiętać, że surowa marchewka jest ciężkostrawna. Po ugotowaniu sytuacja zmienia się, jednak traci ona dużą część wartości odżywczych. Z kolei jeżeli jemy surową marchew warto dodać do niej kilka kropel oliwy z oliwek. Wówczas ułatwimy tym przyswojenie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.

Marchewka dla urody.

Może służyć nam jako naturalny kosmetyk utrwalający letnią opaleniznę, a także stanowić pielęgnacyjne rozwiązanie na zdrowy wygląd naszej skóry. Dzięki antyoksydantom usuwa z organizmu wolne rodniki spowalniając procesy starzenia się skóry. Regularnie spożywana marchewka dostarcza beta karoten, który delikatne wygładza również zmarszczki. Wpływa on także na regenerację naskórka, właściwe nawilżenie skóry oraz reguluje pracę gruczołów łojowych.

Marchewkę można znaleźć w kremach przeciwzmarszczkowych pod oczy, w olejkach czy emulsjach do ciała. Wykorzystywana jest również jako składnik kremów ochronnych do opalania.

Ciekawostki

  • Na rynku obecnych jest wiele gatunków marchwi. Możemy spotkać marchew białą, żółtą, a nawet czarną.
  • Regularne spożywanie marchewki pomaga dłużej utrzymać efekt letniej opalenizny.
  • W Portugalii marchew uznawana jest jako owoc i wykorzystuję się ją tam do produkcji dżemów.
  • Może posiadać różną długość oraz szerokość, która zależna jest od jej gatunku.
  • Największym producentem marchwi są Chiny, Rosja, Stany Zjednoczone oraz Polska.
  • Marchewka jest warzywem bardzo trwałym. W pomieszczeniu suchym i chłodnym można ją przetrzymywać nawet kilka miesięcy.
Polecane produkty: