Kalafior to warzywo, które zna każdy z nas. Często gości na stołach, choć pewnie nie każdy zdaje sobie sprawę jakie właściwości posiada oraz jak wpływa na nasze zdrowie. Głównie skupiamy się na jego walorach smakowych. Jednak warto pogłębić swoją wiedzę na temat wartości odżywczych tego warzywa. Poznajmy więc, co takiego kryje w sobie kalafior.

Kalafior - jakie wartości odżywcze posiada?

Kalafior należy do grupy roślin kapustowatych. Warzywo to pochodzi z Cypru. Jego częścią jadalną jest kwiatostan, który często nazywany jest różą. Średnia waga kalafiora wynosi około 2 kg, a średnica sięga 25 cm.

Świeży kalafior posiada jasny kwiatostan, który pozbawiony jest wszelkich przebarwień. Z kolei liście są zielone i sprężyste. Warzywo to należy przechowywać w warunkach chłodnych np. w lodówce.

Kalafior – odmiany

Obecnie występuje wiele odmian kalafiora. Rodzaje na pierwszy rzut oka różnią się od siebie barwą. Można spotkać popularne kalafiory białe oraz mniej znane – fioletowe. Od tradycyjnej odmiany wyróżniają się również smakiem, ponieważ są nieco bardziej pikantne. Inną odmianą są kalafiory zielone. Główka tego rodzaju kalafiora posiada intensywnie zielony kolor nawet po ugotowaniu. Te z kolei charakteryzują się delikatnym smakiem, nieco przypominającym brokuł. Występują również kalafiory żółte i pomarańczowe, których nazwa brzmi Romanesco.

Kalafior – wartości odżywcze

Kalafior w swoim składzie zawiera wiele związków mineralnych takich jak potas, magnez, żelazo, cynk, mangan, witaminy z grupy B, witaminę C, K oraz kwas foliowy. Kalafior to także doskonałe źródło błonnika, przeciwutleniaczy i fitosteroli. W jego składzie znaleźć można również siarkę, która sprawia, że podczas gotowania kalafior wykazuje charakterystyczny zapach.

Z racji tak wielu składników odżywczych kalafior wykazuje silne działanie przeciwnowotworowe. Związki te uwalniają enzymy wewnątrzkomórkowe, które izolują i unieszkodliwiają kancerogeny (czynniki rakotwórcze). Ponadto przeciwutleniacze bardzo skutecznie oczyszczają organizm z toksyn oraz usuwają szkodliwe wolne rodniki powstałe na skutek stresu oksydacyjnego. Przeprowadzone badania na temat właściwości kalafiora wykazały, że jego regularne spożywanie może zapobiegać nowotworom płuc, prostaty, piersi i jajników.

Kalafior szeroko polecany jest osobom, które zmagają się z wrzodami żołądka. Wykazuje bowiem właściwości przeciwbakteryjne i działa niszcząco na Helicobacter pylori. Ponadto regularne spożywanie tego warzywa może uchronić przed innymi chorobami układu pokarmowego tj. zapalenie błony śluzowej żołądka.

Witamina C zawarta w kalafiorze wzmacnia naturalną barierę ochronną organizmu. Chroni nas przed atakiem wszelkich infekcji ze środowiska zewnętrznego. Ponadto bardzo korzystnie oddziałuje na nasz układ krwionośny. Uszczelnia i wzmacnia ściany naczyń zapobiegając ich pękaniu. Regularne spożywanie kalafiora może skutecznie obniżyć poziom cholesterolu we krwi, a błonnik w nim obecny reguluje procesy trawienne i usuwa zbędne produkty przemiany materii.

Kto nie powinien spożywać kalafiora?

Zarówno kalafior, jak i inne warzywa z rodziny kapustnych, zaliczane są do grupy wolotwórczych. Zawierają więc związki, które zaburzają procesy wchłaniania jodu z przyjmowanego przez nas pożywienia. Z tego też względu spożywanie tego rodzaju warzyw w dużych ilościach może spowodować niedoczynność tarczycy. Dlatego włączanie kalafiora do diety przez osoby z niedoczynnością tarczycy nie jest wskazane.

Jak właściwie wybierać i przechowywać kalafior?

Decydując się na zakup kalafiora należy zwrócić szczególną uwagę na wygląd jego główki. Powinna być biała, jednolitego koloru bez żadnych przebarwień. Ponadto powinna być twarda i posiadać zwartą strukturę. Liście powinny być zielone i sprężyste. Najlepiej jest kiedy kalafior przechowujemy w lodówce, maksymalnie przez około 5 dni. Warzywo to lubi niską temperaturę i w takiej zachowuje swoją świeżość.

Polecane produkty: