Kalarepa to warzywo należące do rodziny kapustowatych. Jest ona bardzo blisko spokrewniona z kapustą, brukselką i kalafiorem. Czy wykazuje więc podobne właściwości do swoich kuzynów? Poznajmy bliżej działanie i zastosowanie kalarepy.

Kalarepa - właściwości i zastosowanie

Kalarepa pochodzi z rejonów Europy i to właśnie w tych obszarach jest powszechnie uprawiana. Młoda kalarepa jest chrupiąc i posiada słodki miąższ, lekko zbliżony do brokułów. Z kolei starsza cechuje się długimi łodygami z twardym w środku włóknem. Występują dwa rodzaje kalarepy o barwie zielonej i fioletowej.

Kalarepa – właściwości

Kalarepa jest bardzo dobrym źródłem witaminy C oraz związków mineralnych takich jak magnez, fosfor, potas, miedź i mangan. W jej składzie znaleźć można również kwas foliowy oraz witaminy z grupy B. Dzięki zawartości tych wszystkich składników odżywczych kalarepa wykazuje działanie mocno antyoksydacyjne oraz oczyszczające i alkalizujące organizm (odkwaszające). Zawartość witamin z grupy B sprawia, że kalarepa wspomaga działanie układu nerwowego oraz poprawia przemianę materii. Obecna w kalarepie witamina C skutecznie zwiększa odporność organizmu, wpływa na właściwą kondycję naczyń krwionośnych wzmacniając ich ściany oraz reguluje poziom ciśnienia krwi. Warzywu temu przypisywane są również właściwości przeciwnowotworowe ze względu na obecność w jej składzie przeciwutleniaczy. Zmniejsza ryzyko występowania raka sutka, a także wspomaga jego leczenie.

Kalarepa – zastosowanie w kuchni

To cenne warzywo można spożywać i traktować jako zdrową i samodzielną przekąskę lub z dodatkiem lekkich sosów np. z jogurtem naturalnym. Ponadto można ją dodawać do różnego rodzaju sałatek oraz śniadań pod postacią twarożku. Kalarepa może być spożywana również na ciepło. Na jej bazie wykonuje się różnego rodzaju zupy, lecza, a nawet dania orientalne.

Jak właściwie wybierać kalarepę?

Jeśli decydujemy się na zakup kalarepy warto zwrócić uwagę na jej wygląd zewnętrzny i rozmiar. Najlepiej wybierać o średnich rozmiarach, ponieważ zbyt duża może zawierać w sobie dużą ilość wody i być poprzerastana włóknem. Istotną rzeczą jest również waga kalarepy. Im cięższa tym lepsza. Warto zwrócić także uwagę na wygląd liści tego warzywa. Jeśli posiada żółte oznacza to, że zostały obdarowane zbyt dużą ilością nawozów. Z kolei zwiędłe świadczą, że źle były przechowywane oraz nie są pierwszej świeżości.

Czy istnieje zagrożenie w spożywaniu kalarepy?

Tak, istnieje taka możliwość. Głównie wtedy jeśli nie zostanie niedokładnie oczyszczona. Wówczas może być źródłem zakażenia bakteriami np. E. coli czy pasożytami takimi jak glistnica. Konsumenci tego warzywa mogą być również narażeni na goitrogeny – związki chemiczne obecne w roślinach krzyżowych. Mają one niekorzystne działanie – wolotwórcze i upośledzające prawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Z tego też względu osoby mające jakikolwiek problem z tarczycą powinny bardzo uważać na włączanie kalarepy do swojej diety.

Ciekawostki:

  • kalarepa nie rośnie dziko, jest tylko i wyłącznie uprawiana
  • warzywo to należy do tej samej rodziny co kalafior, kapusta czy brokuł
  • czas wzrostu kalarepy wynosi około 2 miesiące
  • największy sezon na kalarepę występuje w okresie wiosennym
  • kalarepa dużych rozmiarów jest zwykle przejrzała, a jej miąższ przypomina niemalże gąbkę
  • warzywo to jest rośliną dwuletnią
Polecane produkty: