Wiśnie należą do jednych z najbardziej popularnych owoców w naszym kraju. Intensywny, czerwony kolor i oryginalny smak zachęcają do ich zajadania. Co kryją w sobie wiśnie oraz czy spożywanie ich faktycznie działa na nas leczniczo?

Wiśnie - źródło wielu witamin i minerałów

Wiśnie w dużej mierze składają się z wody. Stanowi ona aż 80% ich składu. Pozostała część to składniki odżywcze, do których zaliczają się witaminy, minerały, w tym również antyoksydanty.

Wiśnie – właściwości

Wiśnie zawierają witaminę A, C, witaminy z grupy B, kwas foliowy, karoten, związki mineralne takie jak magnez, żelazo, potas, fosfor, jod i miedź. Dzięki tak bogatemu składowi owoce te wykazują wiele właściwości leczniczych na nasz organizm.

Kwas foliowy zawarty w wiśniach reguluje pracę układu nerwowego, a także poprawia kondycję mózgu. Znajdująca się również w nich kumaryna hamuje ryzyko pojawienia się ataków serca. Wiśnie, ze względu na zawartość witaminy C zwiększają odporność organizmu, wykazują właściwości przeciwwirusowe i chronią organizm przed infekcjami pochodzącymi ze środowiska zewnętrznego. Owoce te posiadają również działanie łagodzące i niwelujące nudności. Ponadto regulują procesy trawienne i skutecznie gaszą pragnienie. Wiśnie to także źródło żelaza, które istotne jest w leczeniu anemii. Dzięki zawartym w nich antyoksydantom hamują procesy wczesnego starzenia się organizmu, a także rozwojowi groźnych chorób w tym także nowotworów.

Wiśnie – zastosowanie

Ze względu na swoje właściwości wiśnie znalazły szerokie zastosowanie. Wspomagają one pracę układów w organizmie utrzymując odpowiedni poziom zdrowia. Najczęściej można je spotkać w kuchni.

1. Wiśnie na zdrowie.

  • Pomagają w bezsenności – jak się okazuje regularne spożywanie lub picie przetworów z wiśni skuteczne jest w leczeniu problemów ze snem. Naukowcy odpowiedzialni za przeprowadzone badania twierdzą, że działanie to wiśnie mogą posiadać głównie ze względu na melatoninę, która się w nich znajduje. Związek ten w wiśniach stanowi rodzaj przeciwutleniacza, natomiast melatonina występująca w organizmie człowieka jest hormonem, który opowiada za sen i czynności czuwania.
  • Wspomaga układ moczowy – wiśnie dzięki zawartości soli mineralnych, a zwłaszcza sodu i potasu wykazują właściwości moczopędne. Z tego też względu wiśnie polecane są osobom, u których występuje kamica nerkowa czy mają problemy z zapaleniem pęcherza moczowego.
  • Wspomagają odchudzanie – wiśnie są owocami bardzo niskokalorycznymi. Zawierają dużo wody i pektyn – błonnika pokarmowego, który w wyniku działania wody pęcznieje co daje uczucie sytości.
  • Wspierają pracę serca – dzięki obecności w składzie antyoksydantów, witaminy C, pektyn i potasu wpływają nie tylko korzystnie na mięsień sercowy, ale również na cały układ krwionośny, ponieważ obniżają poziom złego cholesterolu i wzmacniają ściany naczyń krwionośnych. Chronią tym przed udarem i zawałem serca.

2. Wiśnie w kuchni:

  • spożywane w postaci surowych owoców są idealną przekąską w ciągu dnia
  • stanowią składnik wielu deserów np. ciast, lodów czy puddingów
  • wykorzystuje się je do wszelkiego rodzaju przetworów m.in. dżemów czy kompotów
  • są częstym elementem dekoracyjnym potraw np. naleśników czy deserów
  • spożywane są także w formie zdrowych sałatek owocowych
  • wytwarzane są z nich aromatyczne soki i syropy o działaniu wykrztuśnym
  • stosowane są do produkcji nalewek i delikatnych alkoholi

Przeciwwskazania

  • Spożywanie wiśni nie jest zalecane osobom otyłym i  borykającym się z cukrzycą.
  • Wiśnie nie są polecane u osób z zapaleniem żołądka, w chorobach wrzodowych układu pokarmowego, a także u osób z chorobami trzustki czy przy zapaleniu płuc.
  • Osoby często lub spożywające duże ilości wiśni powinny po każdym ich zjedzeniu umyć zęby. Jest to ważne, ponieważ owoce te zawierają dużo naturalnych kwasów, które niszczą szkliwo zęba.