Daktyle to owoce, które stanowią doskonałe  źródło cukrów prostych. Z tego względu są bardzo lubiane i cenione m.in. przez sportowców. Daktyle oprócz tego, że doskonale smakują wykazują wiele korzyści dla naszego organizmu m.in. zapobiegają miażdżycy, niwelują zaparcia oraz zmniejszają i łagodzą objawy klimakterium. Jakie inne właściwości wykazują i w jakich dolegliwościach mogą jeszcze nam pomóc? Oto wskazówki.

Daktyle - jakie właściwości wykazują dla zdrowia?

Daktyle są owocem drzewa daktylowego (daktylowca), które stanowi najstarsze drzewo na świecie. Ich uprawa odbywa się głównie na terenach Azji, Afryki oraz USA. Ciekawostką jest fakt, że drzewo daktylowca może osiągać nawet 40 metrów wysokości. Jego właściwości doceniane są przez szczególnie przez mieszkańców arabskich krajów i często nazywane chlebem życia. A wszystko dlatego, że posiadają bardzo bogaty skład. Zaliczyć do niego możemy m.in. błonnik, witaminy, minerały oraz przeciwutleniacze. Istnieje wiele odmian daktyli, jednak jedną z najbardziej popularnych jest Deglet Noor.

Daktyle – właściwości lecznicze

Ze względu na swój bogaty skład daktyle wykazują szerokie właściwości lecznicze dla naszego organizmu. Zalicza się do nich m.in.:

1. Redukcja zaparć.

Ze względu na dużą zawartość błonnika spożywanie daktyli reguluje perystaltykę jelit oraz zwiększa przemianę materii. Owoce te mocno polecane są osobom z nadkwasotą żołądka, a to dlatego, że wykazują właściwości alkalizujące – zobojętniające. Oznacza to, że po ich spożyciu pH w żołądku stanie się bardziej zasadowe, czego skutkiem będzie zmniejszenie nadkwasoty.

2. Ochrona przed miażdżycą i nadciśnieniem.

Daktyle warunkują profil lipidowy organizmu (cholesterolu), a co za tym idzie zapobiegają miażdżycy. Takie działanie chroni także układ krwionośny m.in. przed zawałem serca, udarem mózgu czy chorobą wieńcową.

Daktyle wykazują także właściwości przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe, a to dzięki obecności w nich salicylanów – związków działających podobnie do aspiryny. Różnica jest tu jednak taka, że nie podrażniają one żołądka. Z kolei duża zawartość potasu w daktylach warunkuje prawidłowy poziom ciśnienia krwi i chroni przed zbyt wysoką jego wartością.

3. Koi nerwy.

Daktyle warunkują prawidłową pracę układu nerwowego, bowiem stanowią bardzo duże źródło witamin z grupy B. Dodatkowo, dzięki zawartości tauryny – środka nasennego o właściwościach antydepresyjnych daktyle polecane są osobom żyjącym w permanentnym  stresie oraz cierpiącym na bezsenność.

Daktyle – zastosowanie w kuchni

Daktyle wykorzystywane są do produkcji mąki, miodu palmowego, a także przetworów takich jak dżemy. Stanowią one również składnik zdrowego musli podawanego zwykle na śniadanie, a także dodawane są do różnego rodzaju wypieków. Owoce te świetnie zastępują słodycze, stanowią też dobry zamiennik cukru, który jest używany m.in. do kawy lub herbaty.

Kto powinien ich unikać daktyli?

Pomimo wielu cennych właściwości leczniczych daktyli, istnieją osoby, dla których spożywanie tego rodzaju owoców nie jest wskazane. Należą do nich m.in.:

  • diabetycy (posiadają wysoki indeks glikemiczny)
  • osoby z nieżytem żołądka
  • osoby miewające problem ze wzdęciami (mogą je nasilać)
  • osoby miewające silne napady bólu głowy tzw. migreny (mogą je nasilać)

Gdzie można kupić daktyle?

Świeże daktyle zwykle można dostać w sklepach ze zdrową żywnością. Z kolei te suszone dostępne są niemalże w każdym sklepie spożywczym.

Polecane produkty: