Morele to niewielkie, okrągłe owoce o średnicy 4-8 cm. Pochodzą one z Chin, a obecnie uprawia się je w takich krajach jak m.in. Turcja, Uzbekistan, Włochy oraz Iran. Latem kiedy trwa na nie sezon, kuszą swoim wyglądem i słodkim smakiem. Warto je jeść, ponieważ zawierają wiele cennych składników odżywczych. Jakich? Te i inne informacje przedstawiamy w poniższym artykule.

Morele - właściwości i zastosowanie

Owoc moreli otoczony jest gładką, choć czasami nieco szorstką skórką, która posiada barwę od żółtej do jasnopomarańczowej. Niekiedy po drugiej stronie może być lekko zaczerwieniona. Miąższ moreli jest koloru żółtego lub intensywnie pomarańczowego, który w łatwy sposób oddziela się od obecnej w niej pestki.

Morele – kilka słów o historii

Morele do Europy trafiły dzięki arabskim ogrodnikom. Początkowo drzewo morelowe traktowano bardziej jako element dekoracyjny. Do jego owoców również podchodzono dość nieufnie, ponieważ były pożywieniem Arabów, którzy kilkakrotnie najeżdżali Europę. Ciekawostką jest fakt, że w Polsce drzewa morelowe zaczęto uprawiać dopiero w drugiej połowie XVI wieku.

Morele – właściwości

Owoce moreli doskonale smakują i stanowią bardzo wartościowy posiłek. Są one źródłem witamin z grupy B, witaminy E i A, a także wielu związków mineralnych. Zawierają m.in. żelazo, wapń, magnez, potas czy miedź. Morele posiadają również w swoim składzie błonnik , pektyny, flawonoidy, garbniki, fitosterole i kwasy organiczne. W owocach tych znajdziemy cenny składnik – likopen, który zaliczany jest do grupy przeciwutleniaczy. Co ciekawe w pestce moreli znajduje się wartościowy związek odżywczy m.in. amigdalina – związek przeciwnowotworowy zwany również witaminą B17.

Dzięki tak wielu składnikom odżywczym morele wykazują szerokie właściwości lecznicze i wpływ na nasz organizm. Poprzez obecność antyoksydantów, morele hamują rozwój komórek nowotworowych oraz zabiegają ich namnażaniu. Antyoksydanty zawarte w morelach spowalniają procesy starzenia się organizmu i korzystnie wpływają na nasz wygląd zachowując młodą i promienną skórę. Ponadto pozytywnie oddziałują na układ krwionośny obniżając ciśnienie krwi.

Morele polecane są osobom z chorobami narządu wzroku poprzez zawartość witaminy A, która warunkuje prawidłowe widzenie oraz zapobiega tzw. kurzej ślepocie. Owoce drzewa morelowego mogą spożywać także osoby będące na diecie, ponieważ są produktem niskokalorycznym, a także składniki w nich zawarte usprawniają procesy trawienne.

Morele w kuchni

Morele są bardzo zdrową i smaczną przekąską. Nic dziwnego, że znalazły tak szerokie zastosowanie w kuchni. Bardzo często stanowią dodatek do deserów m.in. ciast, lodów czy sałatek owocowych.  Ponadto owoce te wykorzystywane są do produkcji różnego rodzaju przetworów np. soków owocowych, kompotów, dżemów, konfitur, a nawet nalewek. Morele mogą stanowić również formę osobnej bardzo zdrowej przekąski.

Morele w kosmetyce

Owoce moreli używane są w kosmetyce głównie do produkcji perfum, toników, maseczek, szamponów, żeli pod prysznic i peelingów. Bardzo często stanowią także składnik balsamów do ciała. Kosmetyki w formie kremów, balsamów czy maseczek wykazują właściwości nawilżające, regenerujące i odżywcze.

Polecane produkty: