Malina ceniona jest przez lekarzy, dietetyków, zielarzy i nasze babcie. Wśród wszystkich owoców charakteryzuje się pięknym różowo-czerwonym kolorem, doskonałym smakiem i bogatymi wartościami odżywczymi. Co sprawia, że każdy ją uwielbia, jakie znalazła zastosowanie i co w sobie kryje ten popularny owoc?

Malina jakie właściwości w sobie kryje?

Maliny przede wszystkim można znaleźć w lesie, działkach i przydomowych ogródkach. Posiadają piękny kolor i smak czym wyróżniają się na tle innych owoców. Stanowią źródło wielu witamin i minerałów wpływających korzystnie na nasze zdrowie, świetną formę i urodę.

Malina – właściwości

W owocach tych znajdują się przede wszystkim kwasy organiczne m.in. kwas salicylowy, jabłkowy czy cytrynowy, a także pektyny, cukry, związki śluzowe i zapachowe. Maliny to również bogactwo witaminy C i witamin z grupy B, a także minerałów takich jak magnez, wapń i potas. Dzięki nim usprawniają się układ nerwowy, układ odpornościowy, a także zapobiegają one pojawieniu się niedokrwistości. Błonnik, który zawierają maliny wspomaga odchudzanie, przyspiesza perystaltykę jelit i pomocny jest w zaparciach.

Z kolei liście krzewu maliny zawierają flawonoidy, garbniki, związki żywicowe, sole mineralne i kwasy organiczne. Stanowią także źródło przeciwutleniaczy chroniąc organizm przed działaniem wolnych rodników. Dzięki tym związkom maliny wykazują właściwości rozkurczowe i niwelujące dolegliwości miesiączkowe. Swój piękny kolor zawdzięczają antocyjanom (barwnikom), które wzmacniają układ immunologiczny. Ponadto maliny są owocami niskokalorycznymi przez co śmiało mogą je spożywać osoby będące na diecie.

Malina – zastosowanie

1. Malina dla zdrowia.

  • Same maliny jak i ich liście stanowią dobry środek przeciwgorączkowy, gdyż intensyfikują pracę gruczołów potowych, a pot, który uchodzi przez skórę powoduje obniżenie temperatury ciała.
  • Liście malin zawierają garbniki, dzięki czemu posiadają właściwości ściągające, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Garbniki hamują rozwój bakterii jelitowych wpływając na zmniejszenie m.in. biegunki.
  • Maliny wywołują także efekt rozkurczu mięśni gładkich, do których należą m.in. mięśnie macicy, a więc skuteczne są w łagodzeniu dolegliwości miesiączkowych.
  • Świeże maliny można wykorzystać do produkcji domowych leków np. syropów czy soków.

2. Malina w kuchni.

  • Maliny stosowane są jako świetny dodatek do deserów np. lodów czy ciast.
  • Owoce te mogą być jednym ze składników sałatek owocowych, jako zdrowej przekąski w ciągu dnia.
  • Malina to również doskonały owoc, z którego można wytwarzać różnego rodzaju przetwory takie jak dżem czy kompot.
  • Ten pyszny owoc może stanowić dodatek do niektórych dań na ciepło np. naleśników.
  • Z malin można wykonywać również lecznicze nalewki i syropy.