Kminek zwyczajny, choć może nie do końca jest tak powszechny jak inne zioła typu curry, oregano czy kurkuma, to stanowi ciekawą przyprawę podkreślającą smak wielu potraw w kuchni. Oprócz tego posiada wiele właściwości leczniczych m.in. niweluje wzdęcia, a także inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Stosowany zewnętrznie na skórę skutecznie walczy z cellulitem. Jakie inne działanie wykazuje kminek zwyczajny oraz jakie znalazł zastosowanie? Podpowiadamy.

Kminek zwyczajny - właściwości i zastosowanie

Owoce rośliny kminku zwyczajnego posiadają formę podłużnych rozłupek, nieco przypominające owoce kminu rzymskiego. Mimo tego są to dwie różne rośliny.

Kminek zwyczajny rośnie w Polsce dziko. Można spotkać go na łąkach, polach, pastwiskach czy nawet przy drogach. Jest on rośliną dwuletnią, która w pierwszym roku swojego życia tworzy tzw. rozetę pierzastych liści rozesłanych na ziemi, a w drugim mocno rozgałęzioną łodygę, która sięga około 80-100 cm wysokości. Jego kwiaty posiadają barwę białą lub różową. Kminek zwyczajny charakteryzuje się dość specyficznym smakiem i aromatem.

Kminek zwyczajny – co w sobie kryje?

Całą roślinę kminku zwyczajnego można podzielić na jej korzeń, kwiaty, owoce i ziele.

  • Korzeń kminku – stanowi źródło witaminy C, kwasu fenolowego, węglowodanów, olejków eterycznych (m.in. linalol, kamfora) oraz żywic.
  • Kwiaty kminku – zawierają flawonoidy i olejki lotne.
  • Owoce kminku – stanowią źródło związków mineralnych, flawonoidów, garbników, olejków eterycznych, kumaryny, białka i oleju.
  • Ziele kminku – posiada w swoim składzie flawonoidy (kwercytynę, kemferol), olejki eteryczne i wielocukry.

Kminek zwyczajny – właściwości

1. Niweluje dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Kminek zwyczajny działa rozkurczowo na mięśnie gładkie narządów przewodu pokarmowego, a więc żołądka, dwunastnicy, jelit, a także przewodów żółciowych. Ponadto reguluje dopływ żółci i soku trzustkowego do dwunastnicy. Włączenie kminku do diety niweluje więc problemy takie jak wzdęcia, bóle brzucha, zaparcia, a nawet brak apetytu. Zaleca się go szczególnie osobom starszym.

2. Usuwa problem kolki.

Kminek działa łagodząco na mięśnie gładkie. Stąd też stanowi idealne rozwiązanie w przypadku skurczu mięśni oraz występującej kolki.

3. Zwiększa laktację u kobiet karmiących.

Medycyna ludowa mówi, że zastosowanie kminku w diecie powoduje zwiększenie laktacji u kobiet karmiących.

4. Pozbywa się problemu z zapaleniem zatok.

Naturalne sposoby leczenia wykorzystują kminek w połączeniu z masłem. Wystarczy w tym celu uprażyć kminek na patelni, a gdy ostygnie dodać do niego 200 g masła klarowanego i dokładnie wymieszać.

5. Oczyszcza organizm.

Kminek zwyczajny wykazuje działanie moczopędne przez co wpływa na naturalne oczyszczanie organizmu z zalegających w nim toksyn. Usuwa również bakterie z moczu powodujące zapalenie dróg moczowych. Takie działanie wspomaga cały układ moczowy.

6. Redukuje cellulit.

Olej z kminku stosowany zewnętrznie na skórę może likwidować jej defekty i niedoskonałości. Często wykorzystywany jest przy problemach z cellulitem. Dodatkowo dzięki swoim właściwościom przeciwbakteryjnym może być stosowany jest do różnego rodzaju infekcji skórnych. Tego rodzaju olej z kminku można również wykorzystać do masażu ciała.

Kminek zwyczajny – zastosowanie

Kminek zwyczajny znalazł szerokie zastosowanie w kuchni. Wykorzystuje się go między innymi w przyrządzaniu zup, sałatek, pieczywa, a także w niektórych alkoholach np. przy produkcji likierów. Bardzo dobrze komponuje się z mięsem wieprzowym, baraniną oraz dziczyzną. Często można go spotkać również w daniach na bazie kapusty np. w bigosie.

Kto powinien unikać kminku zwyczajnego?

Polecane produkty: