Banan należy do najpopularniejszych owoców świata. Uwielbiają go zarówno dzieci jak i dorośli. Nic dziwnego bowiem jest źródłem wielu witamin i cennych minerałów, a walory smakowe są jego dodatkowym atutem. Jakie właściwości wykazuje ten słynny owoc oraz jakie wartości odżywcze posiada? W czym banan mógł znaleźć zastosowanie? Przyjrzyjmy się jemu nieco bliżej.

Banan - wartości odżywcze i zastosowanie

Uprawę bananów zapoczątkowano już ponad 7000 lat temu w rejonach Malezji. Stamtąd dotarły do Indii, następnie na Bliski Wschód, aż do Afryki gdzie uprawa ich trwa do dnia dzisiejszego. Obecnie banany rosną również w Australii, a także w Azji.

Banan – wartości odżywcze

Porównując banana z innymi owocami, to właśnie on posiada największą ilość białka. Jeżeli banan jest jeszcze niedojrzały, węglowodany w nim zawarte posiadają formę bezsmakowej skrobi. Natomiast z biegiem czasu, kiedy staje się bardziej dojrzały skrobia przekształcana jest w cukry proste nadając mu przyjemnie słodki smak. Banan to doskonałe źródło wielu witamin m.in.: C, PP, kwasu foliowego, witamin z grupy B i kwasu pantotenowego. Zawiera również szereg minerałów: magnez, potas, miedź, mangan i fluor. Banan to także bardzo dobre źródło błonnika oraz związków takich jak flawonoidy, fitosterole, olejki eteryczne czy enzymy. Ten popularny owoc posiada również bardzo cenny składnik jakim jest aminokwas – tryptofan. Spożywając banana organizm przetwarza ten enzym na serotoninę czyli tzw. hormon szczęścia. A więc owoc ten bardzo mocno polecany jest osobom miewającym stany depresyjne.

Banan to także ulubiony owoc sportowców bowiem spożycie go przed intensywnym treningiem zaopatruje mięśnie w dużą dawkę glikogenu, który istotny jest w procesie produkcji energii. Jest również bardzo dobrym produktem uzupełniającym niedobór witamin i pierwiastków w organizmie. Ponadto wykazują działanie typowo lecznicze: przeciwzapalne i  przeczyszczające. Dlatego zaleca się spożywanie bananów w przypadku nadkwasoty, w niestrawnościach oraz w nieżycie pokarmowym.

Banan – zastosowanie

1. W kuchni.

Banany, oprócz spożywania w postaci surowej, wykorzystywane są także jako dodatek do sałatek owocowych i wielu deserów. Można wykorzystać go również do przetworów m.in. soków czy dżemów. Banany stosowane w formie chipsów są składnikiem zdrowego musli. Z bananów można upiec chleb bananowy, który bardzo smaczny i  zarazem odżywczy.

2. W kosmetyce.

Z banana można wykonać pełnowartościową maseczkę dla skóry, która będzie posiadać właściwości ujędrniające i odżywcze. Banan wpływa także na poprawę kolorytu skóry. Dlatego warto stosować takie maseczki w okresie wiosennym. Oprócz tego, będą one łagodzić podrażnienia i niwelować drobne zmarszczki. Ze względu na zawartość witaminy A, maseczka z banana wpływa na redukcję różnego rodzaju niedoskonałości takich jak przebarwienia czy wykwity skórne. Witamina B, która jest obecna w tym smacznym owocu hamuje procesy starzenia skóry, działa nawilżająco i rozjaśniająco na skórę.

3. Dla zdrowia:

  • banan na obniżenie ciśnienia – jeden średniej wielkości banan zawiera prawie 400 mg potasu co sprawia, że owoc ten wpływa doskonale na nadciśnienie skutecznie je obniżając. Polecany jest głównie osobom borykającym się z wysokim ciśnieniem lub jeśli poziom jego nie jest uregulowany.
  • banan na obniżenie cholesterolu – te cenne właściwości zawdzięczają sporej ilości zawartych w nim pektyn, czyli błonnika pokarmowego. Zagraniczne badania wykazały, że banany podawane zwierzętom jednocześnie z dużą dawką cholesterolu świetnie zdały egzamin i powstrzymywały jego wzrost.
  • banan na wrzody żołądka – badania wykazują, że te owoce z krajów egzotycznych przyczyniają się do wzrostu komórek błony śluzowej żołądka, a także pobudzają produkcję śluzu stanowiącego powłokę ochronną dla ścian żołądka co zapobiega szkodliwemu działania soków żołądkowych.
  • banan na niestrawność – skrobia z niedojrzałych bananów jest bardzo pomocna zarówno przy niestrawności żołądka jak i w przypadku wzdęć.
  • banan na ukąszenia – w wielu krajach banana, a właściwie jego skórkę wykorzystuje się jako dobry sposób na łagodzenie ukąszeń po komarach, a także w przypadku pojawienia się tzw. kurzajek. Takie działanie wykazuje znajdujący się w skórce banana enzym, który posiada również właściwości przeciwzapalne.
  • banan na wybielanie zębów – aby uzyskać taki efekt należy wewnętrzną częścią skórki pocierać o powierzchnię zębów kilka razy w ciągu całego tygodnia. Skórka od banana jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż inne, syntetyczne preparaty wybielające, ponieważ nie zawiera ona składników chemicznych, które mogą uszkadzać szkliwo zęba.

Ciekawostki na temat banana

  • Nazwa banan pochodzi z języka arabskiego i oznacza „palec”.
  • Banany są owocami bardzo nietrwałymi. Od chwili ścięcia z drzewa do momentu sprzedaży nie powinno upłynąć 24 dni. Z tego też względu transportuje się je niedojrzałe w odpowiedniej temperaturze, około 13 stopni Celsjusza.
  • Charakterystyczny zapach bananów pochodzi od kwasu izowalerianowego.
  • Do przyspieszania procesów dojrzewania bananów stosowany jest etylen.